kanibolotsky: (Default)
[personal profile] kanibolotsky
Виношу з власного коментаря в Фейсбуці.
По-перше, зона Брока і зона Верніке, які у мозку відповідають за засвоєння мов, формуються до 6 років, див. лекцію про мову американського нейробіолога Роберта Сапольскі https://www.youtube.com/watch?v=lR3gXh3SJOs . Лише мови, засвоєні до 6 років, стають рідними. Мова, засвоєна після 6 років, не стане рідною, і у мозку буде знаходитися там, де мови іноземні. Чим старше стає людина, тим складніше їй засвоїти нерідну мову, це стосується також і близьких мов. Зрозуміло, що у різних людей здатності до засвоєння мов різні, індивідуальні, і одним людям це простіше, а іншим – значно складніше, все залежить від індивідуальної будови зон Брока і Верніке. Доросла людина, як правило, працює та виховує дітей і не має вільного часу для засвоєння нових для себе мов. Тому не можна вимагати від дорослих людей переходу на іншу, нерідну мову: це проти природи людського мозку, проти сучасного соціуму, де треба працювати та заробляти гроші, та проти індивідуальних прав і свобод людини. Якщо у людини рідна мова російська, то вона і залишиться рідною мовою до кінця життя. Це практично як вроджене (тобто формується в дитинстві і неможливо змінити дорослій людині), як раса або колір шкіри. Як не можна примушувати чорну людину стати білою, так не можна примушувати людину змінити рідну мову: це проти природи і прав людини. Так, буває, що з поколіннями змінюється мова. Це особливо характерно для емігрантських діаспор всередині іншомовного середовища: діти мігрантів переходять з мови власної родини на мову оточуючого середовища. Якщо хочете сприяти українізації, то змінюйте середовище і чекайте на зміну поколінь, а не тисніть на дорослих людей зі сформованими зонами Брока і Верніке. А якщо все одно на людей тиснути, примушувати, казати їм, якою мовою вони мусять розмовляти у власній родині, то реакція буде прямо протилежною відносно тієї, на яку Ви чекаєте: люди відмовляться від тих, хто на них тисне, а не від рідної мови. Якщо Ваша ціль зробити так, щоб російськомовні громадяни України припинили ототожнювати себе з українською державою, то Ви все вірно робите. І не дивуйтесь, що в результаті політики українізації люди голосують за Зеленського: це цілком природний процес, який дуже просто було передбачити.
По-друге, російська мова не тотожна російській державі, як англійська мова не тотожна англійській державі. Є етноконфесійні групи, які розмовляють певними діалектами російської мови, але не ототожнюють себе з російською державою. Це передусім духобори, частина молокан, суботники, старовіри безпоповці часовєнного, бігунського (страннічєського), спасівського (нєтовського) та частково інших напрямків. Є також субетнічні групи поморів та казаків, частина яких не вважає себе росіянами. І сама російська мова не єдина, а поділяється на низку діалектів https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%8B_%D1%80%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE_%D1%8F%D0%B7%D1%8B%D0%BA%D0%B0 . Але, звичайно, російська влада намагається цього не афішувати та всіляко сприяти уніфікації російської мови на основі центрального діалекту та асиміляції субетнічних та етноконфесійних груп. Якщо забороняти в Україні російську мову як єдине ціле, то це буде сприяти подальшій уніфікації російської мови і укріпленню російської нації та російської держави. Тоді виходить, що українська влада робить те ж саме, що й російська: показує російську мову та російську націю як єдине монолітне ціле. Крім того, якщо якусь навіть гетерогенну групу людей піддають утискам як єдине ціле, хоча б в іншій країні, це призводить до консолідації цієї групи. Ніщо так не згуртовує людей, як спільний ворог. Тому переслідування російської мови в Україні призведе до консолідації російськомовних як в Україні, так і в РФ, та до збільшення антиукраїнських настроїв. Якщо Ваша ціль – єдина міцна згуртована російська нація та розповсюдження ненависті до України та українців, то Ви все вірно робите. Але якщо робити розумно, то ворога треба розділяти та навіювати йому бажання добровільно припинити спротив та здатися у полон, а не збільшувати єдність, згуртованість та злість ворога.

Date: 2019-03-13 01:59 pm (UTC)
juan_gandhi: (Default)
From: [personal profile] juan_gandhi
Ой ради бога.
Мой внутренний монолог на профессиональные темы перешел на английский еще когда я в СССР жил. Потому что русских слов таких нету (или не было).

Все фигня. Было бы желание, и немножко ума и старания.

А что, правда, что в Украине русскоязычных заставляют дома, в постели, на украинской разговаривать?

Date: 2019-03-13 02:13 pm (UTC)
juan_gandhi: (Default)
From: [personal profile] juan_gandhi
1. В пятом классе. Качество английского, ну ничо так. Да, читаю литературу на любые темы, и пишу. Акцент есть, но он мне не мешает, и другим не мешает, у других еще сильнее.
2. Эх. Ужас.

Profile

kanibolotsky: (Default)
kanibolotsky

January 2025

S M T W T F S
    1234
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 1718
192021 22 23 2425
2627 2829 3031 

Page Summary

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Apr. 23rd, 2025 08:40 pm
Powered by Dreamwidth Studios